Wydawnictwo
Naukowo-Wydawniczy Instytut Badań Bezpieczeństwa i Obronności WSBPI „Apeiron” działa przy Wyższej Szkole Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie. Jesteśmy przede wszystkim wydawcami publikacji z zakresu szeroko pojętych nauk o bezpieczeństwie (w tym szczególnie kultury bezpieczeństwa), nauk społecznych, humanistycznych i prawnych.
W 2019 r. nasz Instytut dołączył do grona kanałów publikacyjnych indeksowanych w dwóch prestiżowych europejskich bazach: norweskiej NSD (Norwegian Register for Scientific Journals, Series and Publishers) oraz fińskiej Publication Forum. Obecnie w obu bazach znajdujemy się na poziomie pierwszym – i aspirujemy jeszcze wyżej!
Wśród autorów związanych z Instytutem są naukowcy zarówno z polskich, jak i zagranicznych uczelni. Ich grono stale powiększa się o nowych badaczy, którzy publikują u nas (również elektronicznie) monografie i nadsyłają artykuły do naszych czasopism naukowych: anglojęzycznego „Security Dimensions” oraz publikującej w języku polskim, w językach środkowoeuropejskich i kongresowych „Kultury Bezpieczeństwa”.
Do współpracy zapraszamy też najciekawszych i najbardziej obiecujących studentów i młodych naukowców, którzy mogą publikować w przeznaczonym specjalnie dla nich czasopiśmie „Security, Economy & Law”.
W roku 2018 dwa spośród naszych czasopism – „Security Dimensions” oraz „Kultura Bezpieczeństwa” – otrzymały finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP w ramach zadań:
„Security Dimensions. International and National Studies (stworzenie anglojęzycznych wersji wydawanych publikacji) – zadanie finansowane w ramach umowy nr 910/P-DUN/2018 ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.
„Security Dimensions. International and National Studies (udział zagranicznych recenzentów w ocenie publikacji) – zadanie finansowane w ramach umowy nr 910/P-DUN/2018 ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.
„Security Dimensions. International and National Studies (digitalizacja publikacji i monografii naukowych w celu zapewnienia otwartego dostępu do nich przez sieć Internet) – zadanie finansowane w ramach umowy nr 910/P-DUN/2018 ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.
„Kultura Bezpieczeństwa. Nauka – Praktyka – Refleksje (stworzenie anglojęzycznych wersji wydawanych publikacji) – zadanie finansowane w ramach umowy nr 910/P-DUN/2018 ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.
Publikuj u nas
Choć hasło publish or perish budzi nasze pewne wątpliwości (nie tylko z punktu widzenia kultury bezpieczeństwa), wiemy, jak ważne dla badaczy – w tym przedstawicieli szeroko rozumianych nauk o bezpieczeństwie – jest pozostawanie w obiegu naukowym przez wartościowe publikacje. Nasze wydawnictwo istnieje po to, by im to umożliwić.
Co publikujemy
Naukowo-Wydawniczy Instytut Badań Bezpieczeństwa i Obronności WSBPI „Apeiron” zaprasza naukowców publikujących w dziedzinach nauk o bezpieczeństwie, nauk społecznych, prawnych i humanistycznych do nadsyłania artykułów do czasopism „Security Dimensions” (40 pkt MEiN), „Kultura Bezpieczeństwa” (5 pkt MEiN) oraz „Security, Economy and Law” (5 pkt MEiN) oraz do nadsyłania monografii do publikacji.
Jak dbamy o etykę i jakość
Zarówno artykuły, jak i monografie publikujemy pod warunkiem pozytywnej oceny w procesie recenzenckim. Nad rzetelnością procedury recenzji czuwa nasza Rada Naukowa, a w wypadku czasopism – dodatkowo rady recenzentów poszczególnych tytułów. W całej działalności dokładamy starań, by stosować najlepsze praktyki etyki wydawniczej zgodnie z wytycznymi Komisji ds. Etyki Publikacji (COPE). O wysoką jakość redakcji, korekty, składu i estetyki wydania dba nasz zespół wydawniczy we współpracy z zaufanymi podwykonawcami. Efekty naszej pracy można zobaczyć na stronach naszych czasopism tu, tu i tu – wszystkie są publikowane online zgodnie z filozofią otwartego dostępu – oraz w dziale „Książki”, gdzie część publikacji również jest dostępna bezpłatnie w formie elektronicznej.
Jak zostać autorem
Szczegółowe informacje o tym, jak opublikować u nas artykuł lub monografię:
- instrukcje dla autorów „Security Dimensions”
- instrukcje dla autorów „Kultury Bezpieczeństwa”
- instrukcje dla autorów „Security, Economy and Law”
- instrukcje dla autorów monografii – ponieważ do każdej publikacji monografii podchodzimy indywidualnie, o dotyczące ich informacje, kwestie merytoryczne, terminy, wycenę itp. prosimy pytać mailowo (Gabriela Kołodziej: science2@apeiron.edu.pl lub Iga Przytuła: science3@apeiron.edu.pl).
Gdzie nadsyłać teksty
Artykuły i monografie w formie elektronicznej (formaty .doc, .docx, .rtf) prosimy nadsyłać drogą mailową na następujące adresy:
- artykuły do „Security Dimensions” – kontakt do redakcji
- artykuły do „Kultury Bezpieczeństwa” – kontakt do redakcji
- artykuły do „Security, Economy and Law” – kontakt do redakcji
- monografie – na dowolny adres mailowy zespołu technicznego wydawnictwa
Na jakiej podstawie funkcjonujemy
Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami nt. działania Naukowo-Wydawniczego Instytutu Badań Bezpieczeństwa i Obronności WSBPI „Apeiron”.
W razie dodatkowych pytań – zapraszamy do kontaktu!
Publikacje dostępne online
Post-Conference Book of Abstracts: LVIII CICA – SECURITY FORUM KRAKOW WSBPI “Apeiron” (13–14 May 2021)
W. Pokruszyński, J. Piwowarski, Bezpieczeństwo. Teoria i praktyka, Krakow 2019
W. Pokruszyński, J. Piwowarski, Bezpieczeństwo. Perspektywa filozoficzna teorii i praktyki, Krakow 2019
Tomasz Kośmider (ed.), WSPÓŁCZESNA WIELOWYMIAROWOŚĆ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO. WYBRANE PROBLEMY Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I POWSZECHNEGO, Krakow 2018
Publikacje wydane
(lista w trakcie aktualizacji – aby dowiedzieć się o publikacjach z lat 2015–2019, zapraszamy do kontaktu z redakcją)
Bezpieczeństwo jako wartość, Kraków 2010
Ponadczasowość idei kształtowania postaw w służbie bliźnim, wprowadzonej w polskim skautingu przez Andrzeja Małkowskiego (wydanie pokonferencyjne), Krakow 2010
J. Piwowarski, Samodoskonalenie i bezpieczeństwo w samurajskim kodeksie Bushidō, Krakow 2011
An Overview of the Czech Labour Law, edited by T. Erényi, K. Schelle, J. Tauchen, Krakow 2012